Onkologické screeningy

Prevence! To je naše hlavní heslo. A mělo by být pravidlem pro každého z nás. Bohužel nádorová onemocnění patří dlouhodobě mezi jedny z nejčastějších příčin úmrtí v České republice. [1] Proč jim nepředejít, když jsou vyšetření hrazena z veřejného zdravotní pojištění?

Plus Care Vám zobrazí screening karcinomu prsu, děložního čípku nebo kolorektální screening a to přesně v době, kdy na tato vyšetření máte nárok. V aplikaci si můžete vybrat z více než 260 specializovaných zařízení pro vyšetření, ať víte, kam se vydat.

Mamografický screening rakoviny prsu

Pokud při prohmatání prsou cítíte, že je něco jinak, honem na vyšetření. Jak správně prohmatat? Nejvhodnější doba na samovyšetření je u žen pár dní po menstruaci. Ruku nahoru a tou druhou prso krouživými pohyby zkontrolujte, nezapomeňte ani na oblast podpaží. Stejným postupem zkontrolujte i druhé prso. Příznakem problému může být i změna bradavky - její vtažení nebo výtok.

[2] Pravidelné samovyšetření Vás naučí znát svá prsa a zaznamenat nesrovnalosti ve velikosti, tvaru, změny na kůži nebo žilách na prsních žlázách. I když při prohmatání vše vypadá v cajku, jednou za 2 roky (od 45 let) choďte na mamografické vyšetření. Žádanku vystaví gynekolog nebo praktický lékař, u mužů to bude urolog nebo praktik. Co Vás na mamografu čeká? Radiologický asistent přitiskne prs “držákem” a prosvítí rentgenem. To u každého prsu dvakrát v jiné poloze. Screening můžete samozřejmě podstoupit dříve jako samoplátce.

Podle věku lékař zvolí vhodnou variantu vyšetření - buď už zmiňovaný mamograf, nebo u mladších ročníků ultrazvuk (obvykle do 40 let). Částka pro samoplátce se pohybuje do tisícovky. A pozor, rakovina prsu se netýká jen dam, ale postihuje i muže. Nejohroženější skupinou jsou nejčastěji muži ve věku 60 - 70 let.


Kolik přispívá Vaše pojišťovna?

Screening rakoviny děložního čípku

HPV - jen 3 “nevinná” písmena, která označují virus, který způsobuje rakovinu děložního čípku. K přenosu může dojít jednoduše - pohlavním stykem nebo jen pouhým kontaktem “tam dole”.

Pálí Vás to, bolí, krvácíte? Neignorujte to! Odpověď Vám dá gynekolog. Každoroční gynekologická prohlídka dokáže objevit tzv. přednádorové stavy. HPV test ověří, zda nejsou na děložním čípku nějaká zvláštnost. Pokud jde o samotné vyšetření, pak Vám při prohlídce lékař odebere vzorek z děložního čípku a odešle ho k cytologickému rozboru do laboratoře.

Od 1. 1. 2021 je součástí vybraných prohlídek i HPV test. Očkování proti HPV je plně hrazené chlapcům i dívkám ve věku 13 let. Kluky chrání očkování před genitálními bradavicemi a rakovinou. A navíc sníží riziko přenosu HPV infekce na “svojí” holku.


Chcete své dceři dát zdraví? Nechte jí očkovat proti HPV viru

Kolorektální karcinom

Zní to jako zaklínadlo, ale ve skutečnosti se jedná o nádorové onemocnění trávicího systému postihující tlusté střevo a konečník. Nemoc začíná nejčastěji zcela nenápadně, ale může mít fatální následky. Mnoho z nás o tom mluvit nechce, ale pokud se ve Vaší stolici objevuje krev, zaznamenáte změny ve vyprazdňování, je čas zpozornět a zajít za svým praktikem.

V prevenci kolorektálního karcinomu se v ČR setkáte se dvěma typy vyšetření:

testem okultního krvácení do stolice; a

screeningovou kolonoskopií.

Test okultního krvácení si můžete udělat v klidu domova.  Reálně to vypadá tak, že dostanete zkumavku se žádankou, odeberete vzorek stolice a ten donesete do laboratoře. Pokud se ve stolici najde krev, přichází na řadu kolonoskopie, která vyžaduje dietu a vyprázdnění střev. [3] Kolonoskopii můžete podstoupit rovnou v 50 letech i bez testu okultního krvácení a máte na 10 let klid.  Nebojte se lékaře zeptat na cokoliv, co Vás zajímá. Každá otázka je lepší, než nejistota! Od 50 do 55 se vyšetřuje ročně, poté po 2 letech.

Kde je nejbližší screeningové centrum?

Vyšetření kůže

Vyšetření kůže je součástí preventivní prohlídky u praktika a provádí se jedenkrát za dva roky. Pokud se na kůži objeví něco neobvyklého, pošle Vás k dermatologovi. Nejčastěji se jedná o změny v barvě, tvaru nebo povrchu kůže a sledování znamének. Platit nic nemusíte.

Pokud chcete na preventivní vyšetření kůže častěji, chválíme, ale počítejte s tím, že i něco uhradíte. Nicméně řada pojišťoven Vám na to přispěje. [4]


Kde je nejbližší screeningové centrum?Rakovina plic

Zatímco screeningy, které jsme představovali, dosud byly cílené podle pohlaví nebo věku, u rakoviny plic jde o ty, kteří mají k plicním nádorům největší sklon: Cílem programu časného záchytu rakoviny plic je aktivně vyhledávat rizikové pacienty, u kterých se provede screeningové vyšetření pomocí výpočetní tomografie (CT) s nízkou dávkou záření. Rakovina plic je dlouhou dobu bez projevů a pacienti většinou přicházejí až ve stadiu, kdy se nádor nedá operovat. Vyšetření není nijak náročné a už během několika minut dokáže odhalit nádor.[5]

Mějte se na pozoru, pokud dlouhodobě kašlete, cítíte bolest na hrudi a zadýcháváte se. Program se týká pacientů věku mezi 55 - 75 lety, jsou ochotni přestat kouřit a zároveň kouří/kouřili po dobu 20 let krabičku cigaret denně.

Nepodceňte prevenci a objednejte se do svého nejbližšího centra

Rakovina varlat

Základní vyšetření vlastních varlat provedete snadno sami. Sledujte změny v barvě, tvaru, citlivosti. Srozumitelný návod, jak se nebát sáhnout, najdete zde. Krev v moči nebo ve spermatu není dobré znamení. Vždy se raďte co nejrychleji s odborníkem. Na vyšetření varlat u urologa Vás pošle praktik, nebo se objednejte rovnou. Urolog varlata zhodnotí jak pohledem, tak pohmatem. Může přijít i ultrazvukové vyšetření, které nebolí.

Nezapomeňte: nikdy není pozdě na to začít o sebe pečovat!

Stále tápete? Zkuste se podívat na onkologické preventivní programy pro muže a ženy, které jsou sestaveny tak, aby odhalily případné nádorové onemocnění a zaměřují se na ta nejčastější podle pohlaví a věku.

U mužů absolvujete soubor vyšetření zacílených na nádory zažívacího traktu, prostaty a plic, u žen to jsou vyšetření na nádory gynekologického původu, zažívacího traktu, plic a prsů. A termíny dostanete rychleji než řeknete “prevence”. Klidně i se slevou 20% po zadání kódu PLUSCARE20

Onkologické programy na míru

Zdroje

©2025 Plus Care